3.7 Access Basic


Velik dio poslova kod izrade aplikacije su automatizirani kroz forme, izvještaje i dr. Zato će se ovaj programski jezik koristiti kod izrade aplikacija za koje poslovi nisu automatizirani ili pak ako se žele poboljšati neke opcije Access-a. Sam Access Basic vrlo je sličan Visual Basic-u koji su izmjenjene inačice Quick Basica poznatog otprije.

Access Basic podržava slijedeće tipove podataka:

- integer

- long

- short

- double

- string

- currency

- variant ( upotreblava se u funkciji ili proceduri kada nije poznat tip podataka, valja ga izbjegavati jer usporava izvođenje )

- korisnički tip podataka

Varijable u Access-u mogu podržavati vrijednosti nekih tipova podataka ili pak označavati objekte ( npr. kontrole u formi ). Objektne varijable mogu pokazivati na bazu podataka, formu, izvještaj, kontrolu, tabelu itd.

Koristeći se Access Basic-om može se raditi sa slijedećim objektima:

Application - odnosi se na cjelokupnu Access aplikaciju. Koristi se da bi se promjenila svojstva radne okoline Access-a.

Ovaj objekt ima slijedeće metode:

- osvježi ( Echo )

- dobavi opciju ( Getoption)

- postavi opciju ( Setoption )

- kraj ( Quit )

te svojstva:

- ime objekta

- tip objekta

- izbornik

Metoda osvježi koristi se za određivanje vremena u kojem će se osvježiti zaslon. Može se iskoristiti kad se obavlja neki zadatak npr. upit u udaljenu bazu podataka da se za to vrijeme ograniči osvježavanje zaslona jer to ionako ne bi imalo smisla jer će se upit ipak izvršiti.

Dobavi opciju vraća sadašnje stanje neke opcije iz liste opcija koje su podijeljene na devet skupina kao i kod podešavanja Access-a ( općenito, tipkovnica, ispis na pisaču itd. ). Ako se želi saznati trenutno stanje opcije potrebno ju je navesti punim imenom ( npr. ako se želi saznati po kojem će se jeziku sortirati podaci potrebno je navesti opciju " new Database sort order" ) što u početku može izgledati malo nezgrapno, ali treba imati na umu da je time mogućnost grešaka svedena na minimum.

Postavi opciju metoda postavlja neku od opcija Access-a na određenu vrijednost. Kod korištenja neke opcije vrijedi isto pravilo kao i kod prethodne metode.

Svojstva ime objekta i tip objekta koriste se za određivanje trenutno aktivnog objekta ( određuje se ime i tip objekta pri čemu tip objekta može biti bilo koji objekt iz baze podataka ).

Izbornik svojstvo koristi se za određivanje makronaredbe koja će se koristiti za prikaz korisničkog izbornika za bazu podataka, formu ili izvještaj. Naravno, makronaredba koja pokreće izbornik mora pod istim nazivom biti prije kreirana npr. pomoću vodića ili alata za kreiranje izbornika ili pak pomoću akcije makronaredbe ( akcija Add menu ).

Control objekt - odnosi se na kontrole postavljene u formu ili izvještaj. Koristi se za određivanje svojstava kontrola u navedenim objektima.

Za upravljanje kontrolama mogu se koristiti slijedeće metode:

- podaci ( ItemData )

- ažuriraj ( Requery )

- usmjeri pažnju ( SetFocus )

Metoda podaci vraća podatke zapisane u nekom retku kontrole kombiniranog unosa ili liste. Na taj se način može provjeriti što pojedina kontrola sadrži.

Ažuriraj metoda se koristi za ažuriranje podataka forme ili kontrole.

Metoda usmjeri pažnju stavlja u prvi plan formu ili polje u tabeli, formi ili upitu. Ovo se može iskoristiti kod pretraživanja objekata ( tabele itd. ) po nekom polju. Prvo se odabere polje po kojem se želi pretraživati, a nakon toga se pronalazi željena vrijednost odnosno sva će se pretraživanja vršiti po tom polju sve dok se ne odabere neko drugo polje tom metodom.

TableDef objekt - označava Access tabelu ili neku povezanu tabelu iz drugog SUBP-a. Preko tog objekta moguće je mijenjati definiciju tabele koristeći se metodama i svojstvima koja omogućavaju:

metode:

- kreiranje polja, indeksa ili korisničkog svojstva objekta

- otvaranje tabele koja se može ili ne može mijenjati

- ažuriranje veza s povezanim tabela drugih SUBP-a

svojstva:

- ovlaštenja za promjenu pojedinih polja

- relacijski odnosi odnosno veze

- referencijalni integritet podataka

- povezanost tabele preko ODBC-a ili ne

- ovlaštenja za promjenu strukture upita ili tabele te promjene njihovih

podataka

 

Property objekt - označava sva svojstva nekog objekta ( korisnički definirana ili pak već ugrađena )

Sam objekt ima četiri ugrađena svojstva koja označavaju:

- naziv, tip, vrijednost svojstva te podaci o tome je li to svojstvo naslijeđeno od drugog objekta ili ne

Metode ovog objekta omogućavaju:

- dodavanje novog objekta u skup objekata ( Append )

- brisanje tabele, zapis ili indeksa ( Delete )

 

Parameter objekt - označava parametre upita koji ih koristi tzv. parametarskog upita i to: naziv, vrijednost i tip parametra. Ti se parametri ne mogu mijenjati ili brisati već samo čitati.

 

Screen objekt - označava formu, izvještaj ili kontrolu u njima. Korištenjem ovog objekta s formom, izvještajem ili kontrolom neće ih se učiniti aktivnim. Zapravo, na temelju ovog objekta moguće je saznati koji je trenutno aktivan objekt pa te informacije iskoristiti za druge zadatke u Access Basic-u. Valja napomenuti da je korištenje ovog objekta moguće samo u Access Basic-u ili pomoću makronaredbe.

Database objekt - sadrži skupove ( collections ) koji pokazuju informacije o objektima baze podataka te relacijama, metode koje omogućavaju kreiranje navedenih objekata te svojstva koja omogućavaju označavanje objekata (davanje naziva objektima), određivanje jezika po kojem će se sortirati podaci, određivanje vremena nakon kojeg će se obustaviti izvršavanje upita preko ODBC-a itd.

Workspace objekt - definira kompletnu radnu okolinu nekog korisnika koji radi u Access-u. Sadrži baze podataka, grupe i korisnike te ovlaštenja pojedinih korisnika.

 

Koristeći ovim objektom moguće je:

- kreirati korisničku okolinu zaštičenu šifrom korisnika

- otvoriti jednu ili više baza p'odataka ( OpenDatabase metoda )

- upravljati transakcijama

Ovaj objekt sadrži slijedeće skupove:

- baza podataka - skup otvorenihbaza podataka, baze podataka aplikacije

- grupa - skup korisnika neke baze podataka s istim ovlaštenjima

- korisnika - korisnici neke baze podataka

Skupovi objekata imaju slijedeće metode:

- dodaj ( Append ) - dodaje novi objekt u skup objekata npr. ako se radi o skupu tabela u taj će se skup dodati tabela itd.

- vrati u prijašnje stanje ( Refresh ) - vraća skup u prijašnje stanje

i svojstvo:

- broj objekata - vraća broj objekata u nekom skupu

te metode:

- počni transakciju ( BeginTrans )

- zatvori transakciju ( CommitTrans ) te pri tome snima efekte transakcije

- vrati u prijašnje stanje - vraća podatke u stanje prije pokretanja transakcije, posebno je pogodno ako je transakcija pokrenuta nekom pogreškom.

- kreiraj bazu podataka ( CreateDatabase )

- zatvori aktivan objekt ( Close )

- kreiraj grupu ( CreateGroup ) i pojedinačnog korisnika ( CreateUser )

i svojstva:

- naziv objekta

- šifra

- naziv korisnika

Važno je napomenuti da svi skupovi započinju od nule te ako za konačni broj članova skupa uzmemo n tada sku sadrži zapravo n-1 objekata.