2. Način rada Access-a


Kao i većina SUBP-a danas prisutnih na tržištu Access ima neke značajke aplikacijskog generatora što uvelike pridonosi jednostavnijem i bržem stvaranju aplikacija. Dakle, pisanje koda za cijelu aplikaciju ako se koristi ovaj sustav za upravljanje bazama podataka polako postaje prošlost. Za zahtjevnije aplikacije i dalje ostaje mogućnost dopisivanja koda ako je potrebno (npr. za razmjenu podataka s drugim Windows aplikacijama).

Osnova svake aplikacije u Accessu je baza podataka. Ona može sadržavati slijedeće objekte:

- tabele

- upite

- forme

- izvještaje

- makronaredbe

- programske module

Tabela je dio baze podataka u koju se smještaju korisnički podaci. Kako Access upravlja relacijskim bazama podataka među tabelama je moguće uspostavljati relacijske odnose. Relacijski odnosi se uspostavljaju na jedan od najjednostavnijih i najelegantnijih načina dosad viđenih.

Upit prikazuje podatke iz tabele po nekom zadanom kriteriju (uvjetu). Upita postoji više vrsta pa će se pojedine vrste koristiti već prema potrebi. Tako je podatke moguće prikazati u obliku u kakvom se prikazuju i u tabeli (tabelarni oblik), moguće je prikazati cijelu tabelu ili pak samo njen dio (cijela će se tabela prikazivati preko upita ako se postojećim poljima tabele žele dodati neka polja koja se dobivaju izračunavanjem jer tu mogućnost nije moguće koristiti prilikom prikaza same tabele), moguće je polja grupirati te prikazivati totale, prikazivati podatke iz više tabela u jednom upitu itd. Posebno su zanimljivi upiti koji koriste parametre koje korisnik sam zadaje te na taj način određuje koje podatke želi vidjeti iz tabele.

Forma se koristi za manipulaciju podacima iz tabele ili upita (unos, brisanje i promjene podataka). Moguće je i ispisivanje forme na pisaču. Ona može sadržavati podatke iz više tabela ili upita, moguća je kombinacija forma-podforma (istovremeni prikaz dviju fomi), a moguće je imati više formi unutar jedne forme. Da bi se olakšalo i ubrzalo kreiranje forme postoji tzv. vodić za kreiranje forme. On nam nudi na izbor četiri različita oblika forme (jednostupčana, forma-podforma itd) s pet različitih prikaza polja tabele ili upita (uvučeno, uokvireno itd.). Nakon kreiranja forme na taj način toj se formi po potrebi dodaju razni oblici kontrola (npr. za izlaz iz forme, odabir jedne od ponuđenih mogućnosti itd.).

Forma može sadržavati i tzv. OLE objekt (objekt iz drugih Windows aplikacija s kojima Access može razmjenjivati podatke, npr. slika iz CorelDraw-a). Moguće je vršiti i razna izračunavanja unutar forme. Da bi to napravili brzo i točno brine se tzv. vodić za kreiranje izraza preko kojeg možemo izabrati bilo koju funkciju koju Access nudi uz odgovarajuću sintaksu što smanjuje moguće greške na minimum.

Izvještaj se koristi ako se podaci iz tabele ili upita žele ispisati na pisaču. Jedan izvještaj može sadržavati podatke iz više tabela ili upita. Postoji više vrsta izvještaja. Tako je moguće napraviti kombinaciju izvještaj-podizvještaj (istovremeno dva različita oblika izvještaja u jednom izvještaju), a izvještaj može sadržavati i formu. Kao i kod forme za brzo kreiranje izvještaja postoji tzv. vodić za kreiranje izvještaja. Na izboru je šest različitih oblika izvještaja pomoću kojih je moguće kreirati sasvim pristojne izvještaje (jednostupčani ili višestupčani izvještaji, koji uključuju grafikone itd). Isto tako moguće je koristiti i vodić za kreiranje izraza ako su nam te mogućnosti potrebne (npr. za dodavanje tekućeg datum, broja stranice itd.).

Makronaredbe koristimo da bismo automatizirali pojedine zadatke u obradi podataka. Kreiraju se preko akcija nad objektima koje nudi Access (akcija je npr. zatvaranje nekog prozora, izvršenje neke kontrole u formi ili izvještaju itd.). Pomoću makronaredbi moguće je sve objekte neke baze podataka spojiti u jednu zajedničku aplikaciju. Također, moguće je kontrolirati rad s drugim objektima (otvaranje, zatvaranje objekata i dr.), a forme i izvještaje je moguće kontrolirati po dijelovima (sekcijama). Valja napomenuti da se makronaredbe ne kreiraju pomoću Access Basica, nego slično kao i već opisani objekti.

Programski moduli sadrže funkcije, potprograme ili pojedinačne instrukcije napisane u Access Basicu, programskom jeziku za programiranje unutar Accessa. Po svojoj sintaksi ovaj je programski jezik vrlo sličan Visual Basicu, no podržava i neke posebne mogućnosti (rad s objektima - od kreiranja, promjene do brisanja pojedinog objekta, a preko njega se obavlja i razmjena podataka s drugim aplikacijama (DDE)).