Relacijske veze


 

Da bi se mogle uspostaviti relacijske veze u svakoj se tabeli prvo mora odrediti primarni ključ (polje tabele koje jednoznačno određuje zapis tabele). Kada se ostvaruju relacijske veze dvije se tabele povezuju tako da se poveže polje koje je primarni ključ prve tabele s bilo kojim poljem druge tabele ali tako da su polja istoga tipa. Posebno je zgodno to da se relacijske veze ostvaruju jednostavnim povlačenjem linija između polja tabela što uvelike pridonosi razumijevanju ukupnih relacijskuh veza među tabelama posebice ako se relacijske veze ostvaruju između više tabela.

Kod uspostavljanja relacijskog odnosa između dvije tabele valja obratiti pažnju da su nam polja istoga tipa ( naziv polja nije bitan ), a ako su brojčanog tipa moraju biti i iste veličine ( osim brojača ( Counter ) koji se može povezati s brojčanim poljem ( Long integer ) ). Relacijske odnose je moguće uspostaviti i između upita te pridruženih tabela, ali tada nije podržan referencijalni integritet.

Podržane su slijedeće relacijske veze među tabelama:

- 1:1  -1:više

Također, podržan je i referencijalni integritet ( vrijednost određenog atributa je null vrijednost ili je jednaka vrijednosti određenog atributa neke n-torke druge ili iste relacije ) i to:

- kaskadno ažuriranje polja koja su u relacijskom odnosu

- kaskadno brisanje polja koja su u relacijskom odnosu

Pravila za referencijalni integritet:

- polje primarne tabele ( master ) mora biti primarni ključ ili pak je tabela po tom polju indeksirana bez mogućnosti dupliciranja vrijednosti tog polja ( unique index )

- povezana polja moraju biti istoga tipa podataka

- obje tabele moraju pripadati istoj bazi podataka

Preglednost relacijskih veza vidi se iz slijedeće slike: