3.5 Izvještaj


Može se kreirati iz tabele ili upita. Najbrži način kreiranja izvještaja je korištenje mogućnosti autoreport kojom će se kreirati izvještaj iz prethodno odabrane tabele ili upita. No, ta će mogućnost biti korištena kod sasvim jednostavnih izvještaja ( npr. za internu upotrebu ). Polja je u izvještaju moguće grupirati, zbrajati grupirana polja, a na kraju dodati zbroj za cijeli izvještaj. Nakon što je izvještaj kreiran mog
uće ga je pogledati u obliku u kakvom će biti ispisan na pisaču ( tzv. print preview ) što se može iskoristiti za ispravljanje eventualnih pogrešaka ili ispravljanje izgleda samog izvještaja. Izvještaj se osim na pisač može pohraniti i u neku datoteku te naknadno ispisati.

Vrlo jednostavan i zgodan način kreiranja izvještaja je preko vodića za kreiranje istog. Tada se kreiranje svodi na odgovaranje na postavljena pitanja (no, moguće je i takav izvještaj "ručno" ispravljati). Taj bi se alat trebao koristiti u većini slučajeva jer pruža mogućnost kreiranja vrlo dobrih izvještaja uz uštede na vremenu.

Nudi se na izbor šest različitih oblika izvještaja i to:

- jednokolonski

- izvještaj s grupama odnosno totalima

- za poštanske adrese

- zbirni

- u obliku tabele

- spojeni izvještaj koji se ispisuje iz Word for Windows programa

Jednokolonski izvještaj je takav izvještaj iz kojeg se podaci ispisuju u jednoj koloni (stupcu).

Podaci se iz tabelarnog izvještaja ispisuju u obliku tabele.

Navedeni izvještaji mogu biti u tri različita oblika:

- u obliku prezentacije

- izvršni oblik

- tabelaran oblik (slično kao i poslovne knjige)

Izvještaj s grupama i totalima kreira se na isti način kao i zbirni izvještaj. Kod izvještaja s grupama i totalima podaci se grupiraju po nekom polju (atributu tabele ili upita), a nakon toga zbrajaju. Kod tog izvještaja prikazuju se podaci iz svakog zapisa i to je osnovna razlika tog oblika od zbirnog izvještaja koji prikazuje samo zbirne podatke, a ne sve podatke iz nekog zapisa.

Ako se želi napraviti dobar izvještaj s grupama i totalima potrebno je poznavati pravila grupiranja podataka. Osnovno je da se grupiranje vrši po vrijednosti tabele ili upita već prema tome iz kojeg se objekta izvještaj kreira. Podaci se iz zapisa mogu grupirati kroz do tri različita polja tabele. Grupa je dio izvještaja koji uključuje podatke iz svih zapisa koji imaju jednake vrijednosti polja po kojima se vrši grupiranje. Unutar već postojećih grupa moguće je formirati druge grupe.

Osim grupiranja podataka po poljima, podatke je moguće grupirati i po dijelovima polja. Kako će se to grupiranje izvesti ovisi o tipu polja. Tako se tekst polja mogu grupirati po cijelom polju (svim znakovima), po slovima (od prvog do petog slova), a numerička polja po jedinstvenosti (ne mogu biti dva ista broja), po deseticama, stoticama itd., a datum po godinama, tromjesečjima, mjesecima do pojedinačnih dana.

Nakon što se podaci grupiraju odabere se polje po kojem će se podaci sortirati unutar grupe. Ako izvještaj sadrži totale (ukupnu vrijednost nekog polja) Access može automatski izračunati postotak za svako polje od ukupne vrijednosti polja.

Spojeni izvještaj koristi se samo ako imamo Word for Windows. Dio dokumenta obradi se u samom Wordu, a dio se preuzima iz Access-a. Ovo je vrlo interesantna mogućnost ako isti tekst treba poslati na više različitih adresa (npr. razne obavijesti, elektroprivredna naknada i dr.). U tom slučaju adrese pohranimo u Access bazu, a ostatak dokumenta napišemo u Wordu i izvještaj za sve te adrese je gotov.

Izvještajem je moguće upravljati pomoću njegovih karakteristika:

Njima se određuje:

- naslov izvještaja ( Caption )

- izvor podataka ( Record Source )

- zaključavanje zapisa za vrijeme štampanja ( Record Locks )

- izbornik koji će biti na raspolaganju ( Menu Bar )

- zaglavlje i podnožje stranice ( Page header i footer )

- širina izvještaja ( Width ) itd.