7. UPITNI JEZIK ( SQL )


SQL ( Structured Query Language ) - strukturirani upitni jezik napravljen za rad s relacijskim bazama podataka. Danas praktički ne postoji ozbiljniji sustav za upravljanje bazama podataka ( već u domeni desktop (stolnih) ili PC sustava ) koji ne podržava SQL i koji to ne navodi kao prednost. On omogućava korisniku da bez nekog većeg i dubljeg poznavanja SUBP pregledava svoje podatke te vezu prema većem SUBP ( SQL poslužiocima ).

Access podržava podskup naredbi standardnog SQL-a koji je vrlo moćan. SQL naredbe se kreiraju na vrlo elegantan način, a Access slovi kao sustav u kojem je najjednostavnije i kreirati SQL naredbu te da su pogreške prilikom kreiranja svedene na minimum ( misli se na pogreške u dobivenom rezultatu, a ne u samoj sintaksi SQL-a ). Da bi se potpuno izbjeglo pogrešno kreiranje SQL-a odnosno SQL-a koji je sintaksno ispravan, a daje krive rezultate na tržištu se nedavno pojavio programski paket Esperanto.

SQL se u Access-u upotrebaljava kod:

- upita

- kod kontrola u objektima ( lista i kombinirani unos )

- forme

- izvještaja

- makronaredbi

- programskim modulima

SQL u upitu određuje podatke koje će upit sadržavati. Kreiranjem samog upita npr. pomoću vodića za kreiranje upita automatski se kreira SQL naredba za taj upit tj. naredba koja će dati isti rezultat kao i taj upit. Promjenom SQL-a koji je kreiran na taj način primjenit će se i sam upit. Prema rezultatu upita moguće je provjeriti ispravnost SQL-a te tako kreirani SQL upotrijebiti na drugim mjestima. U upitu SQL može poslužiti kao veza s drugim sustavima za upravljanje bazama podataka ( preko veznih upita ).

Kod liste i kombiniranog unosa SQL se upotrebljava za izdvajanje mogućnosti iz tabele ili upita koje će se prikazati u listi ili kombiniranom unosu.

SQL u formi ili izvještaju određuje koje će podatke ovi sadržavati.

Makronaredba može sadržavati SQL naredbu kao akciju ( RunSQL akcija ) ili kao argument ( Where uvjet ).

Postoji nekoliko razloga za korištenje SQL-a u programskim modulima:

- određivanje podataka koje će sadržavati pojedini objekt

- postavljanje filtera

- pisanje naredbe SQL-a veće od 256 znakova ( do 32 768 znakova )