1. Uvod

 

Napomena: Ovaj je uvod pisan prije nekoliko godina kada se na tržištu pojavio ACCESS 2. No, ima uporabljivih stvari.

Sustavi za upravljanje bazama podataka (SUBP) su jedan od najčešće korištenih programsih paketa današnjice. Brojna su se velika svjetska poduzeća specijalizirala za razvoj tih programskih paketa što je rezultiralo raznovrsnošću, a i razlikom u kvaliteti tih paketa. Danas je zato skoro nemoguće tvrditi za neki programski paket ili sustav za upravljanje bazama podataka da je najbolji jer bi to bila subjektivna ocjena.

Razvoj SUBP-a tekao je u više pravaca kao što je i normalno za razvoj nečeg sasvim novog. Takav razvoj, odnosno razvoj bez možda moguće standardizacije (glede formata samih datoteka i primjenjivosti u raznim okruženjima) donio je sa sobom mnoge poteškoće. No i tu polako stvari dolaze na svoje mjesto pa današnje baze podataka podržavaju rad sa formatima datoteka poznatijih baza, a također i rad u raznim okruženjima.

Kada se govori o razvoju SUBP-a mora se imati na umu činjenica da su se one razvijale usporedo s razvojem računalne opreme, a po svojim su mogućnostima često bile i ispred. Naravno, govori se o razvoju osobnih računala i odgovarajućim sustavima. Budući da su zadnjih par godina bile vrlo plodonosne glede razvoja računalne opreme, a i sustavnih programa ni baze podataka ( sustavi) nisu zaostajali.

Svakako posebno mjesto u svemu tome zauzimaju SUBP-a u Windows okruženju kakav je i Access. Osim grafičkog korisničkog sučelja (tzv. GUI) koje pruža mogućnost vrhunskog oblikovanja zaslona, a također i ugodan rad, baze u Windows okruženju pružaju i niz drugih pogodnosti. Jedna od češće spominjanih je tzv. OLE - povezivanje i ulaganje objekata. Zatim slijedi i tzv. ODBC (Open DataBase Conectivity) - rad s datotekama koje su kreirale druge baze podataka (koje rade u Windows ili ne-Windows okruženju).

Sam sustav Access od svog je začetka sustav koji radi u Windows okruženju. Iako je doživio, moglo bi se reći tek dvije inačice (1.0 i 2.0), postigao je velik uspjeh odnosno prodan je u više milijuna primjeraka. To se može zahaliti činjenici da ga je proizvelo jedno od svjetski najpoznatijh poduzeća, Microsoft, a, naravno presudna je kvaliteta sustava i okruženja na kojem radi.

Bilo bi pogrešno zanemariti činjenicu da je okruženje Windows prodano isto tako u više milijuna primjeraka, a na razvoju tog okruženja se u posljednje vrijeme sve intenzivnije radi. Dokaz tome je nastanak, a i velika popularnost okruženja Windows za radne grupe (Windows for workgroups), Chicago (kompletan operacijski sustav), Windows NT, a s nestrpljenjem se očekuje i Windows 95 (tzv. Daytona).

U usporedbi s drugim SUBP koje rade u Windows okruženju Access zauzima vrlo visoko mjesto, skoro rame uz rame sustava za upravljanje bazama podataka Paradox koji je proizvelo vrlo poznato poduzeće, Borland, odnosno preporuča se za zahtjevnije korisnike. Kao još jedna od bitnih prednosti navodi se lako i brzo učenje Accessa što omogućuje korisnicima bezbolniji prelazak na njeno korištenje.

Također ima naznaka da će ovaj sustav postići izvjestan uspjeh i na našem tržištu. Tome doprinosi i to da je dio vrlo moćnog programskog paketa tzv. Microsoft Office koji uključuje alate koji se kod nas vrlo često koriste. Od poznatijih poduzeća sustav Access koriste Kraš i Microline, a na ovim prostorima Beldata iz Varaždina. Ovaj je sustav izabran za proizvod godine (1994-te) od strane hrvatskog uredništva časopisa Byte, a potvrdu kvaliteti ovog sustava dao je i američki časopis PC Magazine izabravši ga također za proizvod godine.