FAZE RAZVOJA INFORMACIJSKIH SUSTAVA



1.planiranje/strategija informacijskog sustava

Svrha ove faze je:

  • identificirati korisnike informacijskog sustava i ustanoviti njegov opseg

  • identificirati nedostatke postojećeg informacijskog sustava

  • ustanoviti ciljeve novog informacijskog sustava

  • ustanoviti je li moguće automatizirati informacijski sustav odnosno podržati ga suvremenom informatičkom tehnologijom i

  • načiniti plan razvoja informacijskog sustava.

Ciljem informacijskog sustava treba jasno odrediti što je to informacijski sustav, koje su njegove funkcije i koji će se problemi riješiti njegovim razvojem. Cilj informacijskog sustava sukladan je cilju poslovnog sustava. Stoga ciljeve informacijskog sustava treba ustanoviti analizom poslovnog sustava. Rezultat ove faze naziva se definicijom poslovnog cilja.

2.analiza poslovnog sustava

U ovoj fazi pristupa se analizi-detaljnu studiju problema poslovnog informacijskog sustava. Rezultat analize detaljno sa specifikacijom zahtjeva na informacijski sustav koje nazivamo poslovnim modelom.

Poslovni model odgovara na pitanje što sustav radi ali ne i kako radi. Poslovni model je predstavljen konceptualnim modelom informacijskog sustava koji prikazuje sustav pomoću osnovnih koncepata neovisnih o kasnijoj implementaciji. Dvije su osnovne komponente takvog konceptualnog poslovnog modela: A)model okoliša, i B)model ponašanja.

Model okoliša definira granice informacijskog sustava i okoliša-određuje što je unutar informacijskog sustava a što izvan njega. Prepoznaje informacije koje ulaze iz okoliša u sustav i informacije koje sustav predaje okolišu. Ulazne I izlazne informacijama sustava svakako ne nastaju slučajno. Poslovni sustav racionalan je sustav koji bira ulazne a isto tako i izlazne informacije. Područje unutar granica naziva se područjem interesa ili domenom informacijskog sustava. Granice informacijskog sustava treba optimalno postaviti. Prevelik informacijski sustav čiji je opseg veći od potrebnog može projekt razvoja približiti granici neizvodivog. Premalen informacijski sustav pak neće zadovoljiti sve potrebe korisnika.

Model ponašanja nastavlja se na model okoliša i on predstavlja detaljan opis informacijskog sustava. Za svaki prethodno opisan događaj razrađuje se ponašanje informacijskog sustava. To se ponašanje opisuje modelom procesa.

3.oblikovanje/dizajn informacijskog sustava

Konceptualni model sačinjen u fazi analize razrađuje se u implementacijski model informacijskog sustava koji opisuje kako će informacijski sustav raditi. Razrada modela podataka počinje pretvorbom konceptualnog modela podataka, obično modela entitet i veza, u jedan od implementacijskih modela podataka (najčešće relacijski model podataka).

4.izrada informacijskog sustava

U ovoj fazi programiraju se prethodno definirani programski moduli. Prije samog programiranja razrađuje se programska logika do najsitnijih detalja. Programske module treba temeljito i pažljivo provjeriti a programsko rješenje dokumentirati. Sve zajedno predstavlja tehnološki opis informacijskog sustava.

5.uvođenje u rad

Informacijski se sustav prije konačnog uvođenja u rad mora temeljito provjeriti. U provjeri informacijskog sustava sudjeluju projektanti i korisnici. Programska rješenja provjeravaju se u stvarnim uvjetima i sa stvarnim podacima. Nakon temeljite provjere informacijski je sustav spreman za korištenje. Postoji nekoliko načina uvođenja informacijskog sustava:

  •  izravno uvođenje u rad informacijskog sustava

  •  paralelno uvođenje u rad informacijskog sustava

  •  fazno uvođenje u rad informacijskog sustava.

Kod izravnog uvođenja promjena sa starog na novi informacijski sustav obavlja se odjednom. Sva rješenja starog informacijskog sustava odbacuju se u planiranom trenutku i aktivira se novi informacijski sustav. Opasnosti od ovog načina uvođenja uvijek postoje (često je nemoguće provjeriti ponašanje informacijskog sustava u svim mogućim stvarnim situacijama).

Kod paralelnog uvođenja ostavlja se da stari i novi informacijski sustavi rade neko vrijeme zajedno. Kada ponašanje novog informacijskog sustava postane zadovoljavajuće odbacuje se stari informacijski sustav.

Kod faznog uvođenja informacijskog sustava , informacijski se sustav uvodi tako da se najprije uvode u rad pojedini njegovi podsustavi. Takvo uvođenje prikladno je kod velikih informacijskih sustava.

6.održavanje informacijskog sustava

To je dotjerivanje infomracijskog sustava radi ispravljanja grešaka uočenih tijekom rada ili prilagođavanje sustava novonastalim promjenama poslovnog sustava.