IS KAO MODEL POSLOVNOG SUSTAVA


 

Informacijski sustav unutar poslovnog sustava ujedno je i model sustava kojemu pripada.

MODEL-je apstrakcija odnosno pojednostavljena reprezentacija promatranog stvarnog

svijeta odnosno poslovnog sustava.

Informacijski sustav kao model poslovnog sustava ima nekoliko podmodela:

1. model podataka-definira što su podaci informacijskog sustava. Podacima se uvijek opisuju objekti koji su interesantni za informacijski sustav.

2. model procesa-definira kako se obrađuju, prikupljaju i distribuiraju podaci informacijskog sustava, odnosno kako funkcioniraju objekti poslovnog sustava.

3. model izvršitelja-definira izvršitelja poslova unutar informacijskog sustava (tko obrađuje podatke, gdje se podaci nalaze, gdje se obrađuju, uz koju opremu, organizaciju,…).

Podatak-je simbolički prikaz elemanata promatranog stvarnog svijeta.

Podatak opisuje jedno obilježje objekta ili događaja u stvarnom svijetu.Korisnik sam u skladu sa svojim potrebama treba odlučiti kojim će podacima opisati stvarni svijet. Tako će jedan poslovni sustav promatrati podatke vezane uz prethodna uzaposlenja djelatnika kako bi utvrdio sposobnosti djelatnika a drugi poslovni sustav će promatrati podatke o zdravstvenom stanju djelatnika. Čovjek tijekom svog života prihvaća mnogo podataka ali ih ne memorira individualno. Kategorizira ih i stavlja u međusobno odnos koji opisuje modelom podataka. Kako će se osnovne informacije informacijskog sustava prikazati podacima, ovisi o pravilima modeliranja podataka. Zbog toga je potrebno ujednačiti i formalan način opisivanja podataka informacijskog sustava. Osnovne razlike u formatiranim modelima podataka proizlaze iz pristupa opisivanju objekta i njihovih obilježja. Ovisno o tome razlikuju se:

- modeli s potpuno kategoriziranim podacima

- modeli sa slabo kategoriziranim podacima.

U modelima s potpuno kategoriziranim podacimasvaki podatak mora pripadati nekoj kategoriji. Dopuštene kategorije definiraju se unaprijed i uglavnom se ne mijenjaju.U modelima sa slabo kategoriziranim podacima takvo ograničenje ne postoji. Kategorije su dopuštene ali se koriste samo ako su nužne. U poslovno-informacijskom sustavu podaci se uvijek strukturiraju po pravilima potpuno kategoriziranih modela, npr. ako su za kategoriju objekta osoba izabrana obilježja ime, datum rođenja, pojedine se osobe predstavljaju samo vrijednostima izabranih objekata.

Razine apstrakcije, modeli podataka i pojmovi kojima se modeli služe su:

 

Razina apstrakcije

Model

Pojmovi

Konceptualna

Konceptualni

Entitet, veza, atribut

Logička

Logički

Logički slog (n-torka ili redak), polje I veza među slogovima

Fizička

Fizički

Fizički slog, adresiranje I grupiranje slogova

Svaki će korisnik dati svoj pogled na stvarni svijet na svoj način, ali to treba učiniti na formalan i precizan način. Zato se koriste konceptualni, logički i fizički modeli podataka. Fizički model podataka opisuje fizičku implementaciju podataka na računalu koju čini skup podataka memoriranih na nekom mediju. Kao rezultat fizičkog modela podataka nastaje baza podataka.

Model procesa opisuje skup procesa/funkcija kojima se mijenjaju podaci informacijskog sustava. Kao i model podataka, model procesa se opisuje na konceptualnoj, logičkoj i fizičkoj razini. Pritom se koriste tehnike prikaza primjerene upotrebljivoj razini apstrakcije, npr. dekompozicijski dijagrami za prikaz na konceptualnoj razini, dijagrami tijekova podataka i akcijski dijagrami na logičkoj razini te strukturne karte na fizičkoj razini.

Model izvršitelja opisuje sve izvršitelje potrebne za rad informacijskog sustava:

- tehničku opremu/hardware

- programsku opremu/software

- ljude/lifeware

- organizaciju/orgware