INFORMACIJSKI SUSTAVI

 

 


Informacija i sustav dva su važna pojma modernog društva koje se smatra postindustrijskim društvom organizirano oko tijekova i korištenja informacija u složenim kompleksnim sustavima. Informacije pritom daju podlogu odlučivanju i up
ravljanju društvom, odnosno njegovim dijelovima.

SUSTAV-je cijelina sastavljena od međusobno povezanih komponenata, odnosno skup komponenata organiziranih na određen način koje radeći zajedno postižu određen cilj ili daju određen rezultat.

Sustave izučava opća teorija sustava zagovarajući analizu i spoznaju čitavog sustava a ne njegovih dijelova. U mnogim poslovnim sustavima informacije se smatraju važnim resursom, a o prikupljanju, obradi I distribuciji brine se informacijski sustav.

 

INFORMACIJSKI SUSTAV-je sustav koji prikuplja, čuva, obrađuje i isporučuje informacije važne za organizaciju i društvo tako da budu dostupne i upotrebljive za svakog tko ih želi koristiti, uključujući poslovodstvo, klijente, osoblje i ostale.

Informacijski sustav aktivni je društveni sustav koji može ali i ne mora koristiti suvremenu informacijsku tehnologiju, a to je tehnologija obrade informacija. Suvremena informacijska tehnologija koristi se elektroničkim računalima.

Elementarna informacija je opis jednog obilježja određenog objekta.

Informacja je novo znanje koje primatelju donosi nove činjenice. Ona ima karakter novosti, otklanja neizvjesnost i služi kao podloga za odlučivanje.

Primjer informacije: Anita je rođena 23.03.1984.g.

N-TORKA

Da bi informacija ostala sačuvana, treba je materijalizirati odnosno zapisati. Taj se zapis naziva podatkom.

PODATAK-je skup prepoznatljivih znakova na određenom mediju.

 

Svrha informacijskog sustava:

Informacijski sustav djeluje unutar nekog poslovnog sustava omogućavajući mu da komunicira unutar sebe I sa svojom okolinom. U poslovni sustav ulaze/izlaze materijali i informacijski tijekovi. Informacijski sustav preuzima informacije, obrađuje ih i prerađene prezentira poslovnom sustavu ili okolini. Informacijski je sustav, dakle, podsustav poslovnog sustava. Dobar informacijski sustav iako se čini nevidljivim, mozak je poslovnog sustava. Da bi poslovni sustav preživio, on mora imati svoj informacijski sustav. Informacijski sustav može biti manualan ili podržan suvremenom informacijskom tehnologijom . Poslovni sustav dobiva informacije iz raznih izvora unutarnjih/vanjskih , a informacijski sustav ih obrađuje u nove i korisne informacije. Konačni cilj informacijskog sustava jest snabdijevanje poslovnog sustava njemu korisnim informacijama potrebnim pri obavljanju poslova i donošenju poslovnih odluka odnosno odlučivanje. Odlučivanje je pretpostavka upravljanja poslovnim sustavom. Upravljanje se obavlja na više razina: operativnoj, taktičkoj i strateškoj.

Operativno upravljanje pripada operativnom ili nižem poslovodstvu koje nadgleda dnevne poslovne aktivnosti i provodi odluke taktičkog poslovodstva. Informacije potrebne za operativno upravljenje imaju oblik dnevnih izvještaja.

Taktičko upravljanje pripada taktičkom ili srednjem poslovodstvu koje razmatra aktivnosti unutar dužeg razdoblja. Informacije imaju oblik sumarnih/periodičkih izvještaja.

Strateško upravljanje pripada strateškom ili najvišem poslovodstvu koje donosi strateške/dugoročne poslovne odluke.

S obzirom na razine upravljanja postoje:

1. Transakcijski informacijski sustav-pruža potporu dnevnom obavljanju poslovnih aktivnosti koje uključuju obradu podataka iz vanjskih izvora i podataka unutar sustava, a razlikujemo elektronsku i automatsku obradu podataka.

2. Upravljački informacijski sustav-služi srednjem poslovodstvu snabdijevajući ga sintetiziranim i kategoriziranim podacima dobivenim iz transakcijskog dijela informacijskog sustava.

3. Sustav za potporu odlučivanju (engl. DSS-Decision Support System)-obrađuje postojeće informacije da bi proizveo nove informacije nužne u procesu odlučivanja. To može biti kompleksan sustav koji uključuje razne metode i tehnike obrade informacija, od korištenja upitnih jezika I proračunskih tablica do modeliranja poslovnih procesa, ekspertnih sustava i umjetne inteligencije (engl. AI-Artificial Intelligence).