Kontrolna ploča
 

KONTROLNA PLOČA (engl. CONTROL PANEL)

 Kontrolna ploča je dio operativnog sustava Windows 98 u kojem se vrši prilagodba Windowsa vlastitim potrebama. Tu se mogu instalirati programi, namještati postavke miša, tipkovnice i drugih uređaja, a mogu se dobiti informacije vezane uz računalo na kojem radimo.

ikona kontrolne ploče:

                                   

                

 

 

Otvaranje kontone ploče:

Odaberite Start, Settings i Control Panel

 

 

Dijelovi kontrolne ploče (apleti):

  • 32bit ODBC - definiranje parametara vezanih uz povezivanje na neke od baza podataka. Baza podataka je mjesto gdje se čuvaju podaci o npr. kupcima, dobavljačima,telefonskim brojevima itd.
  • Accessibility Options - prilagodba računala ljudima s fizičkim nedostacima. Može se namjestiti parametri vezani uz tipkovnicu, miša ili pak odrediti kada će se računalo javljati zvučnim zapisom.
  • Add New Hardware - ovaj aplet se otvara kada se na računalo dodaje neki od uređaja (pisač, zvučna kartica itd.). Ovaj će se aplet sam pojaviti na početku rada s računalom ako smo priključili (dodali) neki od uređaja te nakon toga uključili računalo
  • Add/Remove Programs - jedan od važnijih apleta. Omogućava instalaciju i deinstalaciju programa, stavranje sustavne diskete te dodavanje ili uklanjanje pojedinih dijelova operativnog sustava Windows 98.
  • Date/Time - promjena sustavnog datuma i vremena
  • Desktop Themes - omogućava vrlo jednostavnu promjenu izgleda radnog stola.

  

  • Display - namještanje parametara vezanih uz izgled radnog stola (podloge radnog stola, programa za čuvanje ekrana, izgled prozora Windows itd.)

 

Otvaranjem ovog apleta moguće je namjestiti:

Background - podlogu radnog stola

Screen Saver - program koji će se pokrenuti nakon određenog vremena neaktivnosti računala. Najbolji je Screen saver - program koji zatamnjuje ekran, no ako više volite gledati u ekran sa slikama odaberite iz palete ponuđenih programa. Ako vam ni to nije dovoljno instalirajte neki od screen savera sa nekog CD-a ili Interneta. U polju Wait određujete nakon koliko vremena neaktivnosti će se pokrenuti screen saver.

Settings - na ovoj kartici namještate broj boja za prikaz objekata na ekranu - Colors, te razlučivot ekrana - Screen area. Ukoliko imate ekran veličine 15 inča idite na razlučivost 800x600, a ako imate ekran veličine 17 inča tada možete postići razlučivost 1024x768. Veća razlučivost je bolja (bolji prikaz slike). Odabirom gumba Advanced možete doći do nekih naprednijih i manje korištenih mogućnosti kao što je npr. promjena programa koji kontrolira ekran (drajvera, pogonitelja) - Advanced, Adapter.

  • Find Fast - stvaranje popisa (indeksa) koji se koristi kod pronalaženje podataka. Popis ubrzava proces pronalaženja podataka.
  • Fonts - manipulacija fontovima. Font je oblik pisma. Ovaj aplet omogućava pregled svih oblika pisama koji računalo ima, brisanje pojedinih oblika, dodavanje novih oblika pisama ili pak ispis određenog oblika na pisaču.
  • Game Controllers - namještanje parametara vezanih uz tzv. palicu za igru (engl. Joystick)
  • Internet - ovaj se aplet odnosi na program internet Explorer. Omogućava određivanje nekih parametara vezanih uz rad s ovim programom, kao što su npr. pitanje sigurnosti kod pregledavanja stranica na Internetu, određivanje koja će se stranica pojaviti prva kada pokrenemo ovaj program.
  • Keyboard - namještanje tipkovnice i to brzine kojom će se ispisvati slova ako držimo stalno pritisnutu tipku, određivanje koji ćemo raspored tipaka koristiti (HR raspored sadrži naša slova) itd.
  • Mail and Fax - namještanje parametara vezanih uz slanje fax poruka. Fax poruke mogu se slati samo ako je na rčunalo priključen modem.
  • Modems - odnosi se na namještanje parametara vezanih uz modem. Modem je uređaj koji omogućava komuniciranje putem računala. Koristeći se ovim apletom moguće je dodati modem na računalo te ga namjestiti za uporabu. Za priključak na Internet još će trebati namjestiti vezu preko Dial Up Networking ikone te posjedovati odgovarajuću šifru koja se može dobiti od Hrvatskih Telekomunikacija.
  • Mouse - namještanje postavki miša. Ukoliko radite lijevom rukom tada biste upravo tu prilagodili miša za vas. Još se može promijeniti izgled strelice, te brzina potrebna za postizanje efekta dvostrukog klika.
  • Multimedia - namješatnje parametara vezanih uz prikaz videa na računalu te uz zvuk. Multimedija je spoj slike, zvuka i teksta na računalu. Da bismo namještali parametre vezane uz zvuk treba imati ugrađenu zvučnu karticu i zvučnike.
  •  Network - aplet povezan s mrežom računala. Omogućava namještanje parametara vezanih uz lokalnu mrežu (LAN - Local Area Network). Kako bi se računalo "vidjelo" na mreži računala obvezno treba namjestiti ove parametre. Svako računalo koje je na mreži mora imati mrežnu karticu (ugrađenu u računalo) te mora biti povezano s ostalim uređajima (računalima) mrežnim kabelom. Dakle, nema li tih dijelova računalo se ne može spojiti na mrežu računala.
  • Passwords - ovaj aplet koristimo ako na računalu radi više korisnika. Svaki od korisnika prigodom prijave na sustav (nakon paljenja računala) upisuje svoju šifru. Na taj način svaki korisnik može imati svoj radni stol - ikone i prečice koje upravo on želi na radnom stolu.
  • Power Management - upravljanje parametrima vezanih uz stanje računala. Naime, nakon određenog vremena neaktvinosti računala, Windows nam pružaju mogućnost da računalo pošaljemo u stanje čekanja (Stand by) u kojem će računalo trošiti manje električne energije, a što je najvažnije čuvati će se pojedini dijelovi računala (monitor) jer se praktički gase. Računalo ponovno vraćamo iz tog stanja tako da pritisnemo bilo koju tipku ili da pomaknemo miša.
  • Printers - aplet povezan s pisačima. Omogućava instalaciju programa koji kontrolira pisač, deinstalaciju tog programa te praćenje rada priključenog pisača.
  • Regional Settings - odnosi se na postavke koje su značajne za pojedinu državu ili regiju. Takve se postavke odnose na oznaku valute pojedine zemlje (Kn - Kuna), način zapisa datuma i vremena.
  • Sounds - pojedini događaji unutar Windows operativnog sustava mogu se pratiti određenim zvukom, npr. paljenje i gašenje računala, otvaranje nekog programa itd. Ovaj aplet omogućava pridjeljivanje zvuka pojedinim događajima. Naravno, računalo treba imati zvučnu karticu i zvučnike.
  • System - jedan od važnijih apleta. Tu se mogu naći sve važnije informacije vezane uz računalo. Koristeći se ovim apletom možemo saznati koji mikroprocesor ima naše računalo, koliki je kapacitet radne memorije te koliko je slobodno sustavnih resursa. Ovaj aplet se također koristi ako nam neki od uređaja ne rade kako treba.
  • Telephony - aplet je povezan s namještanjem parametara vezanih uz telefoniranje putem računala. takvo što još je u razvoju i ne primjenjuje se u nekom značajnijem opsegu. No, može se očekivati da će se vrlo brzo primjenjivati, pogotovo zbog razvoja novih tehnologija pristupa Intenetu (xDSL) koje istovremeno omogućavaju pristup internetu i telefoniranje na samo jednoj telefonskoj liniji.
  • Users - ovaj aplet se koristi kada više korisnika koristi jedno računalo. Svaki od korisnika može imati svoje postavke, kao što su npr. organizacija radnog stola (ikone i prečice), adrese web stranica u Favorites mogućnosti izbornika Start i dr. Dakle, kada dođemo na posao, prijavimo se svojom šifrom i sačekati će nas naš poznati radni stol bez obzira na to što su radili naše kolege ! Koristeći se ovim apletom mogu se stvarati novi korisnici (korisnički profili), pridjeljivati ili mijenjati šifre te uklanjati korisnici. Naravno, šifru bismo čuvali za sebe.

Stvaranje novih korisničkih profila:

Ovu ćete mogućnost koristiti kada na jednom računalu radi više ljudi (npr. rad u smjenama ili slično). Na taj način vi nećete vidjeti što radi vaš kolega kao ni on što radite vi, pa ćete izbjeći moguće poteškoće u radu.

Između pojedinih prozora krećete se gumbom Next.

Odabiremo redom: Users, Next, upisati naziv korisnika u polje New User, u polje password upisati šifru koju će korisnik upisivati prigodom podizanja sustava (prijave na sustav), te u polje Confirm password upišite ponovo tu istu šifru (da je potvrdite), U dijelu Personizaled Users Settings odredite koje će se dijelovi operativnog sustava odnositi samo na tog korisnika a to su:

 

Desktop folder and Documents menu - radni stol i izbornik Documents

Start menu - Start izbornik

Favorites folder - Favorites mapa

Download Web pages - stranice sa interneta

My Documents Folder - mapa My Documents

Dakle, ako smo odabrali npr. Start izbornik tada će svaki korisnik koji radi na računalu zadržati svoje promjene koje učini na Start izborniku. Ako jedan korisnik doda neku prečicu ili mapu na start izbornik to neće vidjeti ostali korisnici koji rade na tom računalu. na taj način korisnici ne smetaju jedan drugome.

 

Još moramo odrediti:

Create copies of the current items and their content

Odabirom ovog gumba slika korisnika koji je trenutno prijavljen biti će preslikana novom korisniku

Create New items to save disk space

Odabirom ovog gumba novi korisnik će imati nove postavke koje kasnije može uređivati po želji.

Na kraju odaberete gumb Finish.

Da biste vidjeli rezultat odaberite Start, Log Off …, Yes, prijavite se kao novi korisnik i pričekajte nekoliko trenutaka dok operativni sustav ne uspostavi postavke za korisnika kojeg ste napravili.