Osnovni elementi korisničkog sučelja Windows95 i Windowsa NT operativnog sustava



Korisničko sučelje u Windowsima je grafičko, temelji se na grafičkim elementima kao što su ikone, izbornici i slični elementi, a komunikacija između računala i korisnika se odvija najčešće pomoću miša. Izgledom i funkcionalnošću Windowsi 98 žele u potpunosti nalikovati klasičnom radnom stolu kakav se susreće u skoro svakom uredu.

Kod uključivanja u računalski sustav, na ekranu se javlja osnovni zaslon Windowsa koji se sastoji od slijedećih elemenata:

  • Radna površina ili Desktop

Prostor na kojemu se nalaze svi ostali objekti korisničkog sučelja

  • Radna traka ili Taskbar

Linija pomoću koje se pronalaze i pokreću programi, te prelazi iz jednog aktivnog programa u drugi

  • Ikone objekata

Sličice koje predstavljaju pojedine objekte. To mogu biti programi, dokumenti ili mape, ili prečice do tih objekata.

OSTALI OBJEKTI:

  • Prozori

Omeđeni četverokut unutar kojeg se nalaze ili programi ili dokumenti

  • Izbornik ili Menu

Linija s popisom komandi iz kojeg se klikom miša odabiru pojedine stavke

  • Brzi izbornik

Izbornik koji se dobije pritiskom na desnu tipku miša nad pojedinim objektom

  • Mapa ili folder

Objekt u koji možemo smjestiti slike, tekst i druge mape. Možemo ga poistovjetiti s mapom u likovnom odgoju u koju smještamo nacrtane slike. Za svaki program koji instaliramo na računalo treba stvoriti posebnu mapu.

  • Okvir dijaloga ili dijaloški okvir

Prozor u kojem se nalaze elementi koji omogućuju dijalog između korisnika i operacijskog sustava i programa.

Pomoću okvira dijaloga korisnik postavlja određene postavke, odabire ponuđene navode s liste, uključuje ili isključuje pojedine opcije, upisuje različite podatke. Primjer dijaloškog prozora je Open, Print, Format WordArt itd.

 

RADNI STOL - DESKTOP

Pojavljuje se ekranu odmah nakon podizanja ili bootiranja sustava (uključivanja računala).

                desktop.jpg (15186 bytes)

Desktop je metafora radnog stola na kojem se nalazi sve što je potrebno za rad: dokumenti (papiri), alati ili pribor za rad, fascikli za spremanje dokumenata i ostali pomoćni objekti (mape) .

To je aktivna površina na kojoj se mogu vršiti različite radnje - kopiranje dokumenata i mapa, ispisivanje dokumenata, pregled sadržaja dokumenata, pozivanje programa, a i umetanje i brisanje svih ikona i prečica do pojedinih programa. Raspored i sadržaj svih tih elemenata ovisi o ukusu svakog pojedinog korisnika.

TASKBAR ili Traka sa zadaćama

      taskbar.jpg (7729 bytes)

Na njemu se nalazi lista svih aktiviranih programa, a prebacivanje s jednog programa na drugo obavlja se pozivom miša na ime pojedinog programa. Sa desne strane nalazi se popis rezidentnih programa ili poneke informacije o uključenim opcijama. Najčešće je na tom mjestu sat.

Na radnoj traci nalazi se polazna tipka Start. Ona je osnovni izbornik za bilo koju radnju koja se želi izvršavati u Windowsima. Klikom na tu tipku javlja se opis osnovnih grupa opcija. Prijelazom miša nad pojedinim opcijama automatski nam se otvaraju nove opcije.

 

IKONE I PREČICE

SLIKA:              Ikona My Computer i prečica Outlook Express

                     ikone.jpg (8536 bytes)

Svaki objekt ima svoju ikonu koja ga predstavlja, no umjesto da se sam objekat stavlja na radnu površinu, on može postaviti i svoju prečicu, shortcut, pomoću koje dolazimo do traženog objekta. Prečica je također sličica kao i ikona, no od ikone originalnog objekta razlikuje se po maloj strelici u donjem kutu ikone. Prečice se mogu postaviti ili na radnu površinu ili u mapu, a prebacuju se jednostavnim sustavom zvanim Drag and Drop - vuci i ispusti. Klikom na prečicu dobiva se ista reakcija kao i klikom na originalnu ikonu objekta. Osnovna je razlika ta da ukoliko izbrišete ikonu originalnog objekta, izbrisali ste i sam objekt, no ukoliko izbrišete prečicu, objekt i dalje ostaje u računalu.

  • Objekt u operativnom sustavu Windows je svaka slika, tekst, zvuk, program itd., dakle sve što se nalazi na računalu.

Prozori

Prozor je omeđen četverokut unutar kojeg se nalazi neki sadržaj (program, mapa, okvir dijaloga, dokument).

Na najgornjem dijelu prozora, njegovom zaglavlju, nalazi se obojena traka na kojem se nalaze osnovni podaci o objektu unutar prozora - njegovo ime kao i ime programa koji ga koristi.

Na lijevoj strani zaglavlja nalazi s sistemski izbornik s osnovnim naredbama prozora, dok su na desnoj male ikone za zatvaranje, minimiziranje, i djelomično minimiziranje prozora. Zatvaranje prozora znači i prekid njegovog rada, minimiziranje prozora znači uklanjanje prozora s ekrana i premještanja ga na radnu traku, dok djelomično minimiziranje znači smanjivanje veličine prozora j pristup na radnu površinu ili neki drugi program u pozadini.

Brzi izbornik

Otvara se pritiskom na desnu tipku miša. Na njemu se nalazi niz naredbi koje se mogu izvršiti nad određenim objektom. Taj niz naredbi ovisan je od objekta do objekta

Obično iz brzog izbornika odabiremo mogućnost properties koja nam pokazuje svojstva objekta.

Pod objektom možemo smatrati ikone, prečice, mape, memorije, datoteke i dr.

Dijaloški okvir

Radi se o prozorima pomoću kojih računalo komunicira s nama. To su prozori koji pokrivaju manji dio ekrana i s koga biramo željeni niz opcija ili jednostavno govorimo računalu što treba dalje raditi. Ti prozori mogu biti vrlo jednostavni poput prozora s nekoliko osnovnih naredba izbora , npr Da - Ne - Otkaži i poruke o sadržaju primjer “Došlo je do promjena na vašem dokumentu. Želite li sačuvati promjene?”. Nešto složeniji su oni gdje postoji mnogo veći broj opcija i naredbi, poput Format Text Box, Open, Save, Print itd.

Dijaloški okvir ćemo dobiti ako npr. odaberemo mogućnost Find, izbornika Start.